handledare riskutbildningar

Våra kurser på Körskolan

Gå Introduktions- och Handledarutbildning

Är det äntligen dags att handleda eller handledas för bilkörkortet? För att få handleda och övningsköra med sina nära och kära krävs det att man genomfört en Introduktionsutbildning eller ”Handledarutbildning”. Både den som skall handleda och eleven behöver genomföra utbildningen. Efter genomförd utbildning behöver du som handledare kontakta Transportstyrelsen och ansöka om att få vara handledare för just din elev. En Introduktionsutbildning gäller i fem år och är, i alla fall om du går utbildningen på vår trafikskola i Göteborg, en rolig och lärorik upplevelse. Vi erbjuder Handledarutbildning / Introduktionsutbildning både i Mölnlycke och Nya Hovås. Här kan du läsa mer om vår handledarutbildning.

Riskutbildningar för bil & MC

Vi erbjuder och hjälper dig med följande riskutbildningar:

Fråga i receptionen eller någon av oss lärare om du har frågor eller funderingar som rör riskutbildningarna.

Bra att veta

Även om vårt vägnät är väldigt säkert och våra bilar blir tryggare och tryggare så finns det alltid en viss risk ute i trafiken. Olyckor förekommer tyvärr varje år, och ett oförsiktigt körsätt kan få stora konsekvenser. Därför är det viktigt att alla som ska ut i trafiken är medvetna om vilka risker som finns, hur man bör hantera dem och, viktigast av allt, hur man undviker dem så bra som möjligt.

Olika riskutbildningar för olika körkort

Som obligatoriska delar i körkortsutbildningen finns riskettan och risktvåan (halkan) för att förbereda nya förare inför svåra situationer som kan uppstå på vägarna. Riskutbildningarna ser olika ut för bil och motorcykel, dels eftersom de manövreras på helt olika sätt, dels eftersom bilkörning och motorcykelkörning för med sig bitvis olika risker. Du kan alltså inte använda en godkänd riskutbildning för bil när du ska ta motorcykelkörkort och tvärt om.

En del teori, en del praktik

Detta innebär att för både bil och motorcykel är riskettan mer teoretisk och risktvåan mer praktisk.

Under riskettan är målet att göra eleven medveten om olika risker som finns i trafiken, till exempel hur trötthet, alkohol och droger påverkar förarens körförmåga och behandlas av lagen. Men även hur olycksrisken ser ut jämfört med ålders- och könsgrupper. Hur stress och grupptryck kan påverka en förare, med mera.

Risktvåan, där eleven själv får köra på en bana, handlar mer om att praktiskt lära känna sig själv och fordonet i potentiellt riskfyllda situationer. Det innebär att du får uppleva hur bilen eller motorcykeln beter sig på olika underlag, men även hur man kan undvika att få sladd och hur snabbt kan jag stanna när jag verkligen behöver. Allt detta ska eleven prova på under risktvåan.

Ett måste innan proven

För att sammanfatta detta innebär det att du för både bil och motorcykel måste du ha genomfört både en godkänd risketta och en godkänd risktvåa för att få göra kunskapsprovet (”teoriprovet”) och körprovet (”uppkörningen”).

Körskolans Fordonsutbildningar:
Bil, Mc, Moped & Släp

Bil
Äntligen dags! Ett körkort för bil öppnar vägen till resor, jobb och nya möjligheter. Vi erbjuder både intensivutbildningar och traditionella upplägg, för manuell växellåda såväl som automat. Med fokus på elevens individuella inlärning utbildar vi för ett liv som medveten förare.  Läs mer om B-körkort

MC
Frihetskänslan framför alla andra. Med ett MC-körkort får du en nära upplevelse av våra vackra landskap, en stor skillnad mot att köra bil. Oavsett om du siktar på lätt, medelstor eller tung motorcykel kan vi erbjuda en fullödig utbildning, lärare med djup kompetens och ett stort utbud av lektionstider. Läs mer om MC-körkort

Moped
Det första körkortet är ofta det största. Vi ger våra 15-åringar en gedigen utbildning inför de första egna riktiga stegen ut i trafiken. Våra MC-lärare undervisar i både teori och körning och säkerställer att eleverna får en stadig grund att stå på. Läs mer om Moped-körkort

Släp
BE- och B96-körkort – pålitliga verktyg när det behövs som öppnar möjligheterna att dra hästkärran eller båten med din egen bil. Vi guidar dig till vilken behörighet som passar just dig, och med våra kunniga utbildare och lastsäkrade viktade släp får du smidigt tryggheten som rätt kunskap ger. Läs mer om Släp-körkort

Syntest
Hos oss på Körskolan i Mölnlycke kan du genomföra ditt syntest till självkostnadspris inför din ansökan om körkortstillstånd.

Körkortsteori
Körkortsteori är nyckeln till framgång på vägen mot körkortet. Genom att lära dig trafikregler och skyltar samt göra praktiska tester kan du öka dina chanser att klara både teoriprov och körprov. Läs mer om körkortsteori